Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się te święta, dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy.
1 maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy, którego początki sięgają XIX wieku i są naznaczone krwią oraz cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. Wybrana data to wyraz pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach niemal obowiązkowe.
2 maja - to Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z naszych najmłodszych świąt państwowych, którego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
3 maja - to rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez Sejm Czteroletni. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła też wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii Polski. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Święta majowe to z pewnością dobra okazja do rozmów z najmłodszymi czytelnikami (i nie tylko) o Polsce, symbolach narodowych, patriotyzmie i demokracji. A pomogą w tym m.in. takie książki jak: „Mazurek Dąbrowskiego” Małgorzaty Strzałkowskiej, „Elementarz Małego Polaka”, „Mała książka o demokracji”, czy „Opowieść o Orle Białym” Marka Ruszczyca.
Zapraszamy do odwiedzin i wypożyczeń w placówkach bibliotecznych miasta i gminy Nakło nad Notecią.
Jednocześnie zachęcamy do obejrzenia wystawy z okazji Święta Konstytucji 3 Maja przygotowanej w oknach Wypożyczalni Książek dla Dorosłych przy ul. Dąbrowskiego 20 w Nakle nad Notecią.
A najmłodszych zapraszamy do zabawy https://learningapps.org/watch?v=pbz5jknvc21