Najczęściej wybierając książkę, którą chcemy przeczytać w wolnym czasie, to coś lekkiego i przyjemnego , co czytając sprawi nam radość i przeniesie w świat pozwalający oderwać się od codzienności i licznych obowiązków. Tak też powinno być.
Zachęcamy jednak by od czasu do czasu sięgnąć również po książkę z tzw. „górnej półki”. Niekiedy książka, która może nam się wydawać trudna w odbiorze, bądź straszyć niezliczoną ilością stron, okaże się wciągającą lekturą.
Jednym z takich przykładów jest międzynarodowy bestseller pt.”Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego”. Autor – Jack Fairweather – były korespondent wojenny, pisarz i dziennikarz brytyjski sprawił, że książkę jego autorstwa, w której opisuje losy rotmistrza Witolda Pileckiego, czyta się jednym tchem. Trudny temat został przez autora opisany przystępnym i barwnym językiem. Historia Witolda Pileckiego została przedstawiona na podstawie wielu dokumentów i wspomnień, które opisują człowieka, który na ochotnika dał się aresztować podczas łapanki na Żoliborzu, by dostać się do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Jego misją było zorganizowanie konspiracji wojskowej i zdobycie wiarygodnych danych o zbrodniach popełnianych przez Niemców. Pisał raporty, które były przekazywane na zewnątrz obozu początkowo przez zwalnianych więźniów, a następnie przez uciekinierów. Po ponad 2-letnim pobycie, Pilecki wraz z dwoma innymi ucieka z obozu, by osobiście powiadomić dowództwo AK o sytuacji w KL Auschwitz.
Większość osób interesujących się historią wie jaki los spotkał rotmistrza po wojnie i że jego miejsce pochówku do dziś nie jest znane.
W 2006 roku ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Literatura faktu nie jest łatwą, pomimo to zachęcam do poznania historii człowieka wielkiej odwagi, popartej nieugiętym poczuciem służby i duchem patriotyzmu, historii człowieka, który pozostał wierny dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Dla niezdecydowanych niech zachętą będzie to, że książka otrzymała najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę literacką Costa Book Awards w kategorii biografia.