„Tydzień Bibliotek” w Trzeciewnicy i Ślesinie
20.05.2019 Redaktor 482

Od 8 do 15 maja 2019 w bibliotekach w Trzeciewnicy i Ślesinie świętowaliśmy Tydzień Bibliotek. To program, którego celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek, podniesienie autorytetu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowanie książką jak największej liczby społeczeństwa.  Była to już XVI edycja, której hasło brzmiało #BIBLIOTEKA.  W filiach odbywały się zajęcia z uczniami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trzeciewnicy i dziećmi z przedszkola w Ślesinie.

W środę 8 maja bibliotekę w Ślesinie odwiedziły  „Jeżyki” i „Słoneczka”.  Dzieci om zaprezentowany został teatrzyk obrazkowy Kamishibai. To tradycyjna  japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach., które wsuwane są do małej,, drewnianej i częściowo otwartej skrzynki, pełniącej rolę sceny – ekranu. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały i obejrzały bajek „O Panach Palcach” i „ Groszku”., przy których świetnie się bawiły.  We wtorkowe przedpołudnie grupa „Jeżyków’ uczestniczyła także w zajęciach literackich pt „Dzień zabaw z literaturą’.  Podczas  tego spotkania dzieci wykazały się znajomością tytułów bajek oraz ich treścią a były to: zagadki słowne i obrazkowe, dopasowywanie rekwizytów do znanych i lubianych bajek , układanie puzzli oraz zabawa z bajkową kostką.  „Książka moim przyjacielem” to temat zajęć w bibliotece ze „Skrzatami’.  Głównym celem spotkania było budzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i utrwalanie pojęć związanych z biblioteką oraz zwrócenie uwagi na konieczność szanowania książek.  720 lat temu Nakłu nad Notecią nadano prawa miejskie i taki też był temat spotkania w bibliotece w Trzeciewnicy z uczniami klasy VII . Młodzież korzystając z wydawnictw książkowych dotyczących Nakła nad Notecią i Internetu poszukiwali informacji  o Towarzystwie Przyjaciół Nakła, miastach partnerskich, symbolach grodu nad Notecią i in. To spotkanie poszerzyło wiedzę uczniów na temat  stolicy powiatu.  O symbolach narodowych rozmawiano podczas zajęć w bibliotece, w których uczestniczyli uczniowie z klasy pierwszej i drugiej NSP.

Z pewnością był to czas dobrze wykorzystany. Wszystkie wydarzenia skupiały się wokół książek i miłośników czytania, a przede wszystkim biblioteki.