Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
Przygoda z książką i teatrem „Kamishibai” dla najmłodszych w dniach „TYGODNIA BIBLIOTEK” w Filii Dziecięcej przy ul. Bartkowskiego 1
16.05.2019 Redaktor 508
grafika

Od 8-15 maja w Filii Dziecięcej przy ul. Bartkowskiego 1 jak co roku trwał „Tydzień Bibliotek”. Hasłem przewodnim było „#BIBLIOTEKA”. W zajęciach brały udział dzieci z nakielskich przedszkoli. Dwie grupy: 5 i 6 -latki z Przedszkola „Donald” oraz Trzy grupy: 4,5 i 6-latki; „Motylki”, „Elfiki” i „Misiaczki” z Przedszkola „Wesoła Piątka”.

 

Zajęcia ph. „ Gdzie mieszkają książeczki?”, „ Co to jest Mól Książkowy?” oraz „Prośby Książki” były doskonałą okazją do tego, aby odpowiedzieć dzieciom na wszystkie pytania związane z książką i nie tylko. Pomogły w tym również fragmenty wspólnie czytanych opowiadań. Dzieci dowiedziały się z nich o przygodach „Basi w bibliotece”, przekonały się o tym jak „Franklin szanował książki” i  o tym jaki pomysł miała Precelka, bohaterka książek dla dzieci na to ,żeby się nie nudzić. Oto jej rada:

 

Pamiętajcie – warto wybrać się do biblioteki!

 

Nasi najmłodsi mieli również okazję do tego ,aby przekonać się o tym, jak niektórzy czytelnicy  nie szanują książek . Po obejrzeniu wystawy zniszczonych i zaczytanych książeczek było im bardzo przykro, że tak mogą obchodzić się z nimi czytelnicy. Przypomnieli sobie ,o co prosi książka i obiecali , że będą o nią dbać i ją szanować.

 

Atrakcją dla dzieci był też „Kamishibai” - papierowy teatr po japońsku  kami -papier, shibai – teatr. Jest to teatr obrazkowy, teatr ilustracji wykonanych na kartach i umieszczonych w magicznej drewnianej skrzynce na wzór parawanu. Jest to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem. Teatrzyk Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji  i skupia na niej uwagę publiczności. Opowieść wychodzi na zewnątrz ekranu  a zebrani wokół widzowie wspólnie ją przeżywają. Na zajęciach zaprezentowana była bajka „O panach Palcach” Juliana Brudzewskiego, w której dzieci także miały swój udział wykonując polecenia przekazywane przez lektora.

 

Na zakończenie każda z grup wykonała kolorowe ilustracje do bajki o „Panach Palcach”, które będą wystawione w oknach naszej Wypożyczalni dla dorosłych przy ul. Dąbrowskiego 20 aby mogli je obejrzeć rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach.

 

Tydzień ten był również doskonałą okazją do tego, aby zaznajomić dzieci z pracą bibliotekarza i księgozbiorem biblioteki. Przekonać ich również, że biblioteka jest doskonałym miejscem, aby zacząć swoją przygodę z książką, którą warto czytać!

 

 

 

 

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg