Tradycje wielkanocne na spotkaniu z cyklu „Bajkowe Poczytajki” w bibliotece w Potulicach
10.04.2019 Redaktor 451

Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie – wiosna rozpoczyna nowy cykl życia.

Na kolejnym spotkaniu w bibliotece w Potulicach z cyklu „Bajkowe Poczytajki” przedszkolaki z Zespołu Szkół  dowiedziały się o wielkanocnych tradycjach. Co to jest święconka, co i dlaczego wkładamy do koszyczka, jakie są tradycyjne potrawy i jak powinien wyglądać według tradycji stół świąteczny. Przedszkolaki już wiedziały, że słodkości chowa  Wielkanocny Zajączek w gniazdku, które trzeba poszukać. Pani bibliotekarka przeczytała również bajkę N. Moost i A. Rudolph  „Wiosna i Wielkanoc” z serii „Mały kruk Skarpetka”.

Na zakończenie maluchy  z „zaczarowanej kurki” obdarowane zostały czekoladowymi jajeczkami.

Żegnając  umówiły się już na majowe „Bajkowe Poczytajki” w bibliotece.