Podróże życia ojca i syna
22.02.2019 Redaktor 616

W czwartkowe popołudnie, 21 lutego 2019 r. biblioteka przy ul. Bartkowskiego w Nakle gościła Roberta Czerniaka, podróżnika, autora książki „Podróże do granic”.

Ameryka – głównie część południowa i środkowa oraz Meksyk – jak też Australia, były tematem spotkania.

Kilka lat temu, do udziału w kolejnej podróży, Pan Robert namówił swojego 18-letniego syna Joachima. Już sam początek podróży był ekscytujący – lot starym samolotem o niskim pułapie - podczas którego mogli podziwiać wspaniałe widoki Andów. Niezwykły świat fauny: kajmany czarne, kapibara, ryby-psy, piranie, anakondy...- tę egzotykę podczas podróży mieli w zasięgu ręki.

Dzięki sprzyjającemu zbiegowi okoliczności dotarli do Góry Roraima położonej na granicy Wenezueli, Gujany i Brazylii, gdzie podziwiać mogli wspaniałą florę, której 65% to gatunki endemiczne. Zajmująca była też dla nich prostota życia, ale też pomysłowość na życie lokalnych społeczności.

Po ok. 3-miesięcznej podróży, gdy żyli jeszcze wspomnieniami z niej, okazało się, że Joachim, wówczas już i dopiero 19-latek ma guza mózgu. Po operacji okazało się, że w związku z niedokrwieniem w rdzeniu kręgowym nastąpił niedowład nóg. Dzięki lekarzom, ale też niezwykłemu zaangażowaniu Pana Roberta, który codziennie zajmował się opieką, rehabilitacją i przede wszystkim mobilizacją syna do walki o zdrowie, ale też ogromnemu hartowi samego Joachima, po 2 i pół-letniej mordędze młody człowiek uzyskał satysfakcjonującą sprawność. Jedna z licznych książek, jakie ojciec przynosił synowi do szpitala - „Zimne piwo i krokodyle. Rowerem dookoła Australii”, której autorem jest Roff Smith - stała się inspiracją do kolejnej podróży. I tak na przełomie 2012 i 2013 roku odbyli przygodę, przemierzając w 176 dni Australię - 10341 km na rowerze i 2120 km autostopem.

Ponad dwugodzinne spotkanie, wypełnione ciekawymi opowieściami i prezentacją pięknych, barwnych zdjęć, Pan Robert zakończył stwierdzeniem, że oprócz wspaniałych wspomnień, jakie pozostaną po wspólnych wędrówkach ojca i syna pozostanie to, co najcenniejsze – wspaniała przyjaźń.

Wspomnienia z obu wypraw oraz historia walki o życie Joachima zawarta jest w książce autorstwa obu Panów „Podróże do granic”. Pozycja już niedługo będzie dostępna w nakielskiej bibliotece.