Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, iż dla Państwa wygody w Wypożyczalni książek przy ul. Dąbrowskiego 20 uruchomiliśmy możliwość dokonywania opłat kartą płatniczą.
Bliski i daleki wschód w naszym M4 czyli urok orientu
15.10.2018 Redaktor 1003
grafika

Cykl  historyczny „Opowieści czterech ścian, czyli jak się żyło w dawnych czasach” dobiegł końca. 11 października 2018 r. Anna Sergott opowiedziała czytelnikom nakielskiej biblioteki jaki wpływ na Europę miała kultura  Dalekiego Wschodu. 

 

Mieszkańcy starego kontynentu od zawsze fascynowali się egzotyczną i bogatą kulturą wschodu. Już w starożytnym Rzymie zamożne damy ubierały się jedwabie z Chin, wyrafinowany smak potraw zawdzięczały indyjskim przyprawom, a Syria i Persja dostarczały wonności tak potrzebnych w domu i świątyni.
Kiedy w średniowieczu rozwinęły się wielkie miasta i republiki kupieckie, ożyły stare szlaki handlowe,  władcy, szlachta i patrycjat chętnie widział w swych domach tkaniny i inne dobra luksusowe ze wschodu. To chęć znalezienia łatwiejszej drogi do legendarnych skarbów Indii pchnęła Krzysztofa Kolumba i innych wielkich odkrywców w drogę.
Cóż nam zatem pozostało z tamtego splendoru w naszych współczesnych M? Sporo. Okazuje się bowiem, że wiele z  najbardziej oczywistych przedmiotów ma swoją egzotyczną historię.
Turcji, która reprezentowała dla Europejczyków kraje arabskie, zawdzięczamy kanapę, kawę, dywany i tulipany. Indie dały nam kaszmirowe szale, bawełniane ręczniki i wzorzyste tapety. Chiny to białe złoto – czyli niedościgniona porcelana, jedwabie, parasole, wachlarze i oczywiście herbata. Japonia zaś to wspaniałe meble z laki, parawany, jedwabie i konkurencyjna dla chińskiej porcelana. Raz rozpoczęta fascynująca podróż na wschód trwała przez wieki. Inspiracje stamtąd czerpane były silne w dobie rokoka – kiedy wielkie pałace siliły się na chińskie pawilony i pagody w ogrodach. Druga fala przyszła w II połowie XIX w. kiedy zmuszono Japonię do otwarcia się na świat. Artyści kraju wschodzącego słońca i ich oryginalna sztuka stały się jednym z impulsów do powstania Secesji.
Warto się zastanowić siedząc na wygodnej kanapie z filiżanką kawy, lub umykając przed deszczem pod parasolem i marząc o ciepłej herbacie jak wyglądałby nasz świat gdyby nie miłość naszych przodków do baśniowych krain wschodu.

 

Wykłady Anny Sergott zyskały duże uznanie słuchaczy, gdyż prelegentka w sposób interesujący i przystępny omawiała kolejne tematy cyklu historycznego, ilustrując je profesjonalnie przygotowanymi pokazami multimedialnymi.

 Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane
katalog online.jpg
ebooki.jpg
godziny otwarcia bibliotek.jpg
co gdzie kiedy.jpg
720.jpg
książka na telefon3.jpg
zaproponuj zakup4.jpg
blechacz.jpg
regionalia.jpg
facebook.jpg
polona.jpg
w bibliotece.jpg
bm pri pcz.jpg
pzb.jpg
visa.jpg