Nieznane karty historii odkrywa Michał Wójcik
15.06.2018 Łukasz Walczyk 554

14 czerwca 2018 r. gościem nakielskiej biblioteki był historyk i dziennikarz Michał Wójcik, który barwnie i ze swadą opowiadał o bohaterce swej ostatniej książki Wandzie Kronenberg. „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki” jest zapisem śledztwa, które autor rozpoczął szukając tematu do zleconego przez gazetę dodatku na rocznicę Powstania Warszawskiego.

Zamawiając w Bibliotece Narodowej materiały trafił na wspomnienia powstańca, a w nich na niezwykły opis pewnej kobiety, która „przelazła przez barykadę, szła z pejczem w dłoni”. Historia wydawała się tak nieprawdopodobna, że autor postanowił zgłębić temat.

Wspomnianą  kobietą okazała się być Wanda Kronenberg, córka barona Leopolda Kronenbrega, arystokraty żydowskiego pochodzenia, przedstawiciela jednej z najbogatszych rodzin w przedwojennej Polsce.

Podczas czteroletniej pracyz setek dokumentów rozrzuconych po archiwach i prywatnych szufladach, Michał Wójcik złożył obraz kobiety, która z jednej strony fascynuje swoimi umiejętnościami i wolą przeżycia, z drugiej zaś wzbudza niechęć w związku ze współpracą z okupantami. W ocenie autora Wanda Kronenberg to postać absolutnie niejednoznaczna, ani pozytywna, ani bezwzględnie negatywna.

W momencie wybuchu wojny miała 17 lat i mimo młodego wieku  wkrótce została skuteczną agentką. Jak wskazują wyniki badań Michała Wójcika ta młoda dziewczyna pracowała jednocześnie dla Gestapo, AK, NKWD i wywiadu brytyjskiego. Najprawdopodobniej Wanda Kronenberg zaczęła współpracę z wywiadem niemieckim będąc szantażowana, z tytułu ustaw norymberskich. Stronom konfliktu przyznawała, że musi tak robić, żeby chronić najbliższych. Potem, stopniowo ten świat służb, świat przygody i tajemnicy ewidentnie jej się podobał mimo, że balansowała na granicy życia i śmierci.

Zainteresowanych nieznaną historią Wandy Kronenberg i książką Michała Wójcika „Baronówna” zapraszamy do bibliotek przy ul. Dąbrowskiego 20 i  Filii w Ślesinie.

Było to już ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą. Jego uczestniczki sprawiły nam miłą niespodziankę dziękując pięknymi kwiatami słonecznika za ciekawe spotkania i miło spędzany czas w bibliotece. My również dziękujemy