Biblioteka w Potulicach na obchodach 74. rocznicy wyzwolenia obozu „Potulice – Lebrechtsdorf”.
29.04.2019 Jolanta Dąbrowska 127

27 kwietnia 2019 r. odbyła się w Potulicach uroczystość z okazji wyzwolenia hitlerowskiego obozu „Potulice – Lebrechtsdorf”, święto patrona Zespołu Szkolno – Przedszkolnego „Dzieci Potulic”. Byli więźniowie hitlerowskiego obozu wraz z rodzinami dwa razy do roku zjeżdżają z różnych stron Polski, by dać świadectwo tego, co przeżyli. Obóz w Potulicach oswobodzony został w styczniu 1945 roku. Główne uroczystości rocznicowe organizowane są jednak zawsze w ostatnią sobotę kwietnia – Miesiąca Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczynają się w Sali hr. Anieli Potulickiej. Corocznie biblioteka w Potulicach włącza się w organizację obchodów. Rolą i zobowiązaniem biblioteki i bibliotekarza jest „kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które nie mają prawa się powtórzyć. Nie tylko przez wzgląd na ofiary, wśród których były dzieci, ale także w trosce o obecne i przyszłe pokolenia, dla których wiedza o przeszłości musi stanowić memento”.

Tegoroczna 74. rocznica przypada także w 720 – lecie uzyskania przez Nakło nad Notecią praw miejskich.