Mirosław Sprenger w Nakle
15.03.2019 Jolanta Dąbrowska 50

Prelekcja Mirosława Sprengera, z bydgoskiej Delegatury IPN, zaprezentowana w czwartek 14 marca 2019 r., zainicjowała w nakielskiej bibliotece cykl wykładów o tematyce historycznej. Prelegent na podstawie archiwalnej dokumentacji zaprezentował organizacje młodzieżowe, które w latach 1945-1956 walczyły z ustrojem komunistycznym w Polsce. Organizacje te zaliczane są do nurtu tzw. Trzeciej konspiracji, a w skali całego kraju naliczono ich około 2 tysiące. Oprócz szeroko pojętej działalności propagandowej, zajmowały się głównie kolportowaniem ulotek o charakterze antykomunistycznym, a nawet gromadzeniem broni na wypadek walki zbrojnej. Na uwagę zasługuje fakt, że kilka takich organizacji działało na terenie Nakła i okolic. Zaliczamy do nich grupę „Młode Orły”, grupę Gisia, grupę Zielińskiego. Trzeba podkreślić, że młodzi ludzie angażując się w działalność konspiracyjną ponosili duże konsekwencje swoich działań. Musieli przechodzić przez brutalne śledztwo prowadzone przez organy bezpieczeństwa, kończące się wieloletnimi wyrokami więzienia. Represje władz komunistycznych towarzyszyły im niejednokrotnie przez całe dorosłe życie.