„RzeczpospoCzyta” - IV Ogólnopolska Noc Bibliotek za nami.
11.06.2018 Jolanta Dąbrowska 590

W sobotę, 9 czerwca 2018 r. w 1873 bibliotekach w Polsce odbyła się IV Ogólnopolska Noc Bibliotek. Wśród tak licznej grupy znalazła się również Filia Dziecięca Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nakle.
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki. Głównym jej organizatorem jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski.
Nakielska biblioteka przygotowała dla uczestników kilka atrakcji. Jedną z nich były „Podchody z gimnastyką - też dla języka”. Za tym trochę tajemniczym tytułem kryły się zadania z artykulacji, a dokładnie rymowanki i łamańce językowe autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Sobotnia aura dopisała, jak i spryt oraz spostrzegawczość młodych uczestników podchodów - terenowe potyczki bardzo im się podobały. Po dawce ruchu przyszedł czas na wygodne ułożenie się na krzesłach i wysłuchanie „Baśni o świętym spokoju” Zofii Staneckiej. Ta piękna i mądra opowieść była też tematem kolejnej części spotkania, podczas której dzieci wykonywały ilustracje do wysłuchanego tekstu.
Wpisując się w tematykę inauguracji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, która miała miejsce w Bibliotece Publiczne m. st. Warszawy, uczestnicy nakielskiej „nocy” również odczytali – z podziałem na role i jednym głosem - wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej „Abecadło”. Ostatnią atrakcją sobotniego spotkania była emisja polskiego filmu przygodowego w reżyserii Marty Karwowskiej „Tarapaty”. O północy nieco zmęczone, ale szczęśliwe, pełne wrażeń dzieci udały się, pod opieką dorosłych, do domów.