Tydzień Bibliotek w Trzeciewnicy i Ślesinie
18.05.2018 Łukasz Walczyk 543

Już po raz piętnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało w dniach 8 -15maja 2018 Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji to: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, biblioteki w Trzeciewnicy i Ślesinie włączyły się w promocję czytelnictwa.

Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Dobrym miejscem zaś jest biblioteka, w której najmłodsi mają możliwość kształtowania nawyku obcowania z książką. Na takie spotkanie do biblioteki przybyła grupa „Skrzatów” z przedszkola w Ślesinie. Dzieci wysłuchały bajki pt. „Franklin i książka z biblioteki”, w której tytułowy żółwik wpadł w tarapaty, gdyż zgubił wypożyczoną biblioteczną książkę. Starszaki dowiedzieli się także po co w książkach są pieczątki i numery, do czego służą kody kreskowe, zobaczyli jak wygląda karta biblioteczna. Poznali również zasady zachowania w bibliotece. Na zakończenie spotkania obejrzeli kolekcję książek o Franklinie i wybrane przez siebie bajeczki.
„Spotkanie z bajką” to tytuł zajęć, w których uczestniczyli uczniowie klasy I i II Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trzeciewnicy. Dzieci odpowiadały na zagadki, rozwiązywały rebusy i krzyżówkę, dopasowywały rekwizyty do bajki. Dowiedziały się także ile tomów liczy najobszerniejsza książka na świecie, poznały tytuł jednej z najdroższych ksiąg świata oraz usłyszały, która jest najcięższa. Dużo śmiechu było podczas zabawy integracyjnej pt. „Czerwony Kapturek”.
W czasie Tygodnia Bibliotek odbyły się również zajęcia ph. „Moja mała Ojczyzna”, w których uczestniczyli uczniowie klasy IV. Na początku spotkania czwartoklasiści wysłuchali fragmentu wiersza Jana Sabiniarza „Mała Ojczyzna” i odpowiadali na pytania: Co to znaczy moja mała ojczyzna?, Gdzie znajduje się moja mała ojczyzna? Poszukiwali na mapie Polski miejscowości, w której mieszkają. Na zakończenie zajęć uczniowie na podstawie literatury o regionie przedstawiali ciekawe miejsca, interesujących ludzi i historyczne wydarzenia związane z małą Ojczyzną. W zajęciach edukacyjnych o Warszawie – stolicy Polski uczestniczyli uczniowie klasy III. Trzecioklasiści wysłuchali legendy o „Syrenie”, rozwiązywali zagadki i krzyżówki, pokazywali na mapie stolicę. Na zakończenie spotkania układali puzzle z warszawską syrenką.