W tygodniu bibliotek o hr. Anieli Potulickiej
10.05.2018 Łukasz Walczyk 421

Od 8-15 maja trwa „Tydzień bibliotek”, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „DoWolność czytania”. Tydzień ten stał się okazją do odwiedzenia biblioteki przy ul. Bartkowskiego 1 przez klasę 5c Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Nakle nad Notecią wraz z nauczycielem Panią Edytą Piecyk. W gronie uczniów były osoby, które przygotowują się do konkursu pt. „Regionalny konkurs wiedzy o Dolinie Noteci dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych”, a którego organizatorem jest OIKOS Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Nakielskiej. Podczas wizyty w bibliotece uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą Anieli hr. Potulickiej i jej działalności w Ślesinie i okolicy. W 1883 r. po samodzielnym objęciu dóbr potulickich Hrabina podjęła szeroką działalność społeczną i charytatywną. Na terenie Potulic i okolicznych wsi organizowała kursy oświatowe o tematyce patriotycznej i religijnej. Zainicjowała też kursy zajęć praktycznych dla kobiet, często prowadząc je osobiście. W Potulicach założyła związek oświatowy pod nazwą "Ognisko" oraz bibliotekę publiczną dla okolicznych mieszkańców, sprowadzając do niej polskie książki i prasę ze wszystkich trzech zaborów. Rozdawała też bezpłatnie książki i prasę polską.