O tradycjach Bożego Narodzenia na Krajnie w filii bibliotecznej w Ślesinie
21.12.2017 Jolanta Dąbrowska 599

Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków najważniejsze i  jednocześnie najbogatsze w tradycje ludowe święta. Obrzędowość Bożego Narodzenia kształtowała się stopniowo w ciągu kolejnych stuleci przeplatając prastare (z czasów pogańskich) zwyczaje i wierzenia ze zwyczajami nowszymi. Temat ten zgłębiały dzieci  i młodzież 18 grudnia 2017 r.  w filii bibliotecznej w Ślesinie. Uczestnicy spotkań  (uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślesinie) z zainteresowaniem obejrzeli prezentację „Boże Narodzenie na Krajnie”. Dzieci z klasy trzeciej zadawały pytania i dzieliły się zwyczajami znanymi w rodzinach, wysłuchały legendy pt. „Kaftanik dla dzieciątka”, wspólnie zaśpiewały kolędę. Młodzież gimnazjalna dyskutowała o znaczeniu zwyczajów bożonarodzeniowych obecnie i dopowiadała ciekawe sugestie na temat znaczenia ludowości dzisiaj. Wysłuchała ciekawej i dowcipnej  legendy pt. „Święty Eligiusz kowal”. Spotkania zakończyły wspólne życzenia.