Anna Sergott kontynuowała „Opowieści czterech ścian ….”
08.12.2017 Łukasz Walczyk 833

Za nami kolejna prelekcja z cyklu ” Opowieści czterech ścian, czyli jak się żyło w dawnych czasach”. 7 grudnia 2017 r. w nakielskiej bibliotece  Anna Sergott opowiadała  jak wyglądały budowle mieszkalne i ich wyposażenie we wczesnym średniowieczu.

Po upadku cesarstwa zachodnio-rzymskiego Europę opanował chaos. Wędrówki ludów i ich wzajemne walki o terytoria nie sprzyjały rozwojowi architektury, również wyposażenie wnętrz było zredukowane do niezbędnego minimum, w końcu w każdej chwili mogło się okazać, że znów trzeba ruszać w drogę. Kwitły za to złotnictwo, hafciarstwo  i rzemiosła związane z drobnymi sprzętami luksusowymi. Kiedy sytuacja na naszym kontynencie ustabilizowała się zaczęły pojawiać się pallatia, wieże rycerskie i pierwsze zakładane od nowa, bądź na zrębach starożytnych miasta. Do głosu doszedł renesans karoliński, który  nawiązywał do kultur starożytnych, ale w sposób twórczy, w ramach potrzeb nowych czasów. W końcu pojawia się sztuka romańska z jej dekoratywnością i monumentalnością.
Dla Polski był to czas kształtowania się państwowości i trudny okres przejścia między dawną wiarą przodków, a chrześcijaństwem. Okres ten łączył się z fascynującymi przemianami społecznymi, a co za tym idzie również ze zmianami jakie nastąpiły w życiu codziennym człowieka. W końcu otaczające nas przedmioty są również, a czasem przede wszystkim świadectwem o ludziach danej epoki.

Na  następny wykład zapraszamy 11 stycznia 2018 r. o godz. 16.30