O historii ślesińskich cmentarzy na spotkaniach uczniów w filii bibliotecznej w Ślesinie
31.10.2017 Łukasz Walczyk 63

30 i 31 października 2017 r. bibliotekę w Ślesinie odwiedzali uczniowie z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego. Tematem spotkań była historia ślesińskich cmentarzy.  Uczestnicy przeglądali  tematyczne książki oraz prezentację multimedialną przygotowaną przez bibliotekarkę. W wymienionych źródłach  szukali informacji o cmentarzach w Ślesinie i okolicy. Dowiedzieli się miedzy innymi, że istniał cmentarz przy ulicy Długiej, zlikwidowany w latach 80-tych XX wieku, że przed  drugą wojną  tzw. „stary cmentarz”  był miejscem pogrzebów mieszkańców. W książce Sławomira Łanieckiego znaleźli ciekawe wiadomości i fotografie o dawnym rodowym cmentarzu w Gumnowicach rodziny Schlieper.  Spotkania były dla uczniów lekcją  historii oraz próbą uwrażliwienia młodych ludzi  na przemijanie, by odwiedzając cmentarze widzieli nie tylko kwiaty, zapalone znicze lecz by zauważyli  i wspominali człowieka.

książka na telefon.jpg