Opowieści czterech ścian – czyli życie codzienne w dawnych wiekach
30.10.2017 Łukasz Walczyk 80

Mezopotamia i Egipt.

Za nami pierwsze z cyklu spotkań z historią życia codziennego. 26 października 2017 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle prowadząca Anna Sergott przeniosła uczestników w świat dwóch wielkich i fascynujących cywilizacji świata starożytnego – Mezopotamii i Egiptu. Dzięki zachowanym źródłom pisanym i obiektom archeologicznym takim jak meble, ceramika, rzeźby czy malowidła  udało się przybliżyć różne aspekty nie zawsze łatwej codzienności. Zwiedziliśmy dom przeciętnego Babilończyka, dowiedzieliśmy się komu wolno było używać krzeseł z oparciem i że nad Eufratem lepiej było nie fałszować… piwa.  Egipt zachwycił niezwykłą wirtuozerią w wykonaniu najzwyklejszych przedmiotów od stołeczka przez skrzynki po przybory kosmetyczne.
Zajrzeliśmy na bankiet nomarchy (bogatego zarządcy prowincji), poznaliśmy ulubione rozrywki i sporty, a także przekonaliśmy się, że różne mogą być erotyczne fetysze, dla Egipcjan była nim peruka. Cóż w końcu sypialnia i wszystko co się tam dzieje to też część ludzkiego życia. Na następnym spotkaniu, 23 listopada 2017 r. o godz. 16.30 odwiedzimy Grecję i Rzym, zatem przed nami wyprawa w świat filozofów i wojowników, cesarzy i kurtyzan a przede wszystkim zwykłych ludzi, tych których wielkie kroniki historii często pomijają, a przecież to oni tworzyli podwaliny naszej kultury.

książka na telefon.jpg