Spotkanie z twórczością Danuty Wawiłow
25.10.2017 Łukasz Walczyk 83

20 października 2017 r. biblioteka w Trzeciewnicy zorganizowała zajęcia dla uczniów klasy I i II Niepublicznej Szkoły Podstawowej pod hasłem „Poznajemy polskich pisarzy literatury dziecięcej”. Celem zajęć było przybliżenie sylwetki i twórczości wybranego pisarza. W 2017 roku przypada 75 rocznica urodzin Danuty Wawiłow i z tej okazji na pierwszym spotkaniu uczniowie zapoznali się z jej twórczością. Danuta Wawiłow (14.04.1942 – 29.05.1999) jest autorką wielu wierszy, opowiadań, słuchowisk radiowych, a także tłumaczką. Była animatorką kultury młodzieżowej. Swoją twórczością wpisała się trwale do naszej literatury dziecięcej i do polskiej kultury. Prowadziła w Telewizji Polskiej program lansujący twórczość dziecięcą pod nazwą „Sobótka” z tzw. „Zielonym zeszytem”, w którym zapisywała utwory nadesłane przez dzieci.  W swoich utworach autorka poruszała tematykę odczuć, emocji, odrzucenia czy poczucia humoru wśród najmłodszych. Najbardziej znane jej utwory to m.in.: „Rupaki”, „Wędrówka”, „Bajka o stu królach Lulach”.

Podczas zajęć w bibliotece uczniowie poznali wybrane wiersze Wawiłow, a następnie wykazali się pomysłowością, wyobraźnią i twórczym myśleniem rysując rupaka. Powstały kolorowe, fantastyczne i ciekawe stworki, które także otrzymały imiona. Na zakończenie spotkania bibliotekarka przeczytała wiersz pt. „Zapach czekolady” i poczęstowała uczniów tym smakołykiem.

książka na telefon.jpg