Sebastian Hennig i Mateusz Matuszewski opowiadali o wyprawie do Azji
21.10.2017 Jolanta Dąbrowska 96

Festiwalu radości, energii, pozytywnych emocji – tego mogli w czwartek, 19 października 2017 r. zakosztować uczestnicy spotkań z Sebastianem Hennigiem i Mateuszem Matuszewskim. Twórcy projektu podróżniczego „Aventura” w 2016 r. podzielili się swoimi wrażeniami z podróży do Ameryki Środkowe i Południowej, goszcząc wówczas w nakielskiej bibliotece i w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej. Podczas pierwszej podróży zwiedzili 12 krajów w 150 dni, pokonując ok. 17 tys. km.
W marcu 2017 r. wyruszyli w drugą podróż, tym razem do Azji. W zaledwie 172 dni odwiedzili 23 kraje, przemierzając ponad 45 tysięcy kilometrów. Należy nadmienić, że projekt „Aventura” tworzą trzej przyjaciele - dwaj już wspomniani oraz Wojtek Malicha, który nie mógł pojawić się tym razem w Nakle, gdyż przebywa w Barcelonie.
Goście wrażeniami z podróży podzielili się, w formie stand-upu wraz z foto/wideo relacją, z młodzieżą i gronem pedagogicznym, goszcząc w godzinach południowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Nakle, a po południu z mieszkańcami Nakła i okolic w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Podczas obu spotkań dzielili się swoimi doświadczeniami, emocjami, jakie im podczas wędrówki towarzyszyły, przekazali wiele ciekawostek o zwiedzanych miejscach, obyczajach, tradycjach, ale też i historii.
W podróży wielokrotnie - w sytuacjach, wydawałoby się, bez wyjścia - ratowali się sprytem i inteligencją. Między innymi udało im się zrobić sesję zdjęciową na największym targu spożywczym w Rosji, mimo zakazu robienia zdjęć.
W Chinach chodzili po Wielkim Murze, największej budowli wzniesionej kiedykolwiek przez człowieka. Widzieli tez Armię Terakotową pierwszego cesarza Chin, odkrytą zaledwie nieco ponad 40 lat temu. Zakosztowali również kilkudniowej podróży Koleją Transyberyjska.
W Seulu uczestniczyli w obchodach Dnia Flagi Rzeczpospolitej oraz pomagali w budowie drogi krzyżowej przy tamtejszym sanktuarium.
W trakcie podróży skosztowali wielu egzotycznych potraw, m.in. ramen – zupę z rodzaju rosołowatych, którą gotuje się bez przerwy przez 48 godzin – takową poczęstowano ich w Japonii. Bardzo im smakowała. Podczas pobytu nad Bajkałem kosztowali omule, ryby z rodziny łososiowatych, których jedynym akwenem jest właśnie to najstarsze i największe na świecie jezioro.
W Wietnamie mieli możliwość skorzystania z opieki tamtejszego NFZ, gdyż Pan Sebastian złamał rękę i już do końca podróży miał ją w gipsie.
Podczas wyprawy prowadzili akcję "Flaga" wspierającą Tomka Golloba, który cały czas przebywa w szpitalu.
Goście wielokrotnie podkreślali, że podczas wędrówki spotkali wielu życzliwych ludzi, bez wsparcia których ich podróż mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.
Bardzo ciekawą, energetyczną i wesołą prezentację zakończyli na półmetku swojej podróży i być może niebawem ponownie zawitają do Nakła, aby poopowiadać o kolejnych magicznych miejscach.

Oba spotkania zakończyły się podpisywaniem przez autorów książki „Aventura” oraz wspólnymi zdjęciami, a podczas spotkania w szkole uczniowie mieli możliwość wzięcia udział u w konkursie na najciekawsze pytanie dotyczące tematu prelekcji. Zwycięzca otrzymał egzemplarz wspomnianej książki.

książka na telefon.jpg