Teorię względności stworzyła Einstein?!
25.09.2017 Jolanta Dąbrowska 179

„Byli równie zdolni, ale to Albert zyskał światową sławę. Kim była żona genialnego noblisty?” (cytat z okładki książki) – na to i inne pytania próbowały odpowiedzieć Panie biorące udział w spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Nakle, które odbyło się 20 września.

Powieść Marie Benedict „Pani Einstein” to bardzo poruszająca i wciągająca historia Milevy Marić – żony Alberta Einsteina, genialnej fizyczki i matematyczki, której wkład w naukę został zapomniany.
Ze względu na swoje fizyczne kalectwo od dzieciństwa pozbawiona była przyjaciół. Dzięki ojcu dwudziestojednoletnia nieprzeciętnie inteligentna Mileva znalazła się w gronie pierwszych kobiet, które zdecydowały się studiować w Zurychu „męski” kierunek – fizykę. Nie była traktowana poważnie zarówno przez wykładowców, jak i przez kolegów z roku, z wyjątkiem jednego – Alberta Einsteina.

Książka M. Benedict to portret kobiety skrzywdzonej przez los, matki, która zawsze samotnie pokonuje trudności życiowe oraz doświadczającej nawet przemocy psychicznej jak i fizycznej. A co jeśli to ona opracowała teorię względności, a mąż świadomie podpisał się pod jej sukcesem, spychając ją do roli potulnej Hausfrau? Z tym dylematem każdy z czytelników tej książki musi zmierzyć się sam.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 18 października o godz. 16:00, a tematem będzie „Demaskator” Johna Grishama.

Spotkanie dofinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

książka na telefon.jpg